България
Варна - Ретро музей - Аладжа манастир - нос Калиакра - Балчик
Първи ден: Отпътуване от гр. Димитровград (Новата автогара) в 05:30 ч. гр. Хасково в 05:45ч. (магазин Лидъл, Ритейл Парк, ул.Дунав), гр. Харманли в 06:30ч. (хотел "Хеброс"), гр. Любимец в 06:50ч. (сп. "Мангъра"), гр. Свиленград в 07:10ч. (магазин "Жанет"), гр. Тополовград в 08:20 ч. (Старата автогара). Около обяд пристигане в гр. Варна и посещение на Гранд Мол. Свободно време за разходка и шопинг или посещение на "Ретро Музей". След като отваря врати през 2015 г., разположен на площ от 4 декара, музеят се превръща в една от основните атракции на морската ни столица. Според много хора той няма аналог дори в световен мащаб. Тук може да видите автомобили, мотоциклети, битова техника, детски играчки и още много други артефакти от социалистически период в България. Всеки един експонат е реставриран до съвършенство, а тенденцията е колекцията да се развива и разширява. Отпътуване за скалния манастир „Св. Троица”, по-известен с турското име „Aладжа” - пъстър. Манастирът е създаден XII – XIII век, но е изоставен в края на XV и началото на XVI век. Бил е средище на религиозното движение „исихазъм”. Свободно време за разглеждане и разходка из комплекса. Следобед настаняване в хотел. Нощувка.
Втори ден: Закуска. Освобождаване на хотела и отпътуване за нос Калиакра и крепостта - древната столица на цар Лизимах, един от наследниците на Александър Македонски и управител на Тракия. Брегът при нос Калиакра е клифов тип, отвесните скали се спускат 70 метра надолу до морето. Това е една от първите защитени територии в България, обявен за природен резерват през 1941 г. Днес защитената зона обхваща сухоземна територия и акватория с обща площ 687,5 хектара. Калиакра е единственият резерват в България, включващ и защитена морска акватория. Посещение на музея и разходка до носа. Отпътуване преди обяд към Ботаническата градина и двореца в Балчик. Интерес за специалисти и туристи представляват и успешно интродуцираните в градината екзотични видове като каучуково, бонбонено, книжно дърво, древно гинко метасеквоя, едроцветна магнолия, лирово дърво и др. В парниците на градината зреят лимони с големина на хандбална топка, както и много други екзотични плодове като банани, папая и др. Емблематично е килимното зацветяване в Божествената градина и красиво оформените партери и кътове на градината, в които са представени едногодишни пролетни и летни цветя, алпийска и водна растителност, папрати, защитени и редки видове, лиани, цъфтящи и вечнозелени храсти. В тази неповторима градина се отглеждат над 4600 растителни вида. Поесещние на двореца "Тихото гнездо" на красивата, но печална кралица - Мария Румънска. В архитектурата му се преплитат старобългарски, готически, ориенталски, мавритански елементи. Мария се влюбва от пръв поглед в малкото късче земя, разположено на брега на Черно море, пленена от балчишките бели скали и морето, от вековните дървета, водопадите и ручеите. Дори старите воденици и многобройните каменни чешми омагьосали първата дама на Румъния и тя създала тук своята обител на тъгата и усамотението - Дворецът, който днес заедно с Ботаническата градина е едно от най-очарователните места на Северното Черноморие. Свободно време за разходка и снимки. Следобед отпътуване и пристигане вечерта.
Цената включва:
- Транспорт с луксозен туристически автобус
- 1 нощувка със закуска в хотел 2/3*
- Медицинска застраховка за лица до 70г.
- Водач от агенцията
- Екскурзоводско обслужване
Цената не включва:
- Разходи от личен харкатер
- Входните такси на посещаваните туристически обекти
- Ретро музей -15лв./възрастни; 10лв./учащи и пенсионери.
- Аладжа манастир -5лв./възрастни; 3 лв/учащи и пенсионери
- Археологически резерват Калиакра ;6 лв./възрастни;2 лв./ учащи и пенсионери.
- Ботаническа градина Балчик ; 15 лв./възрастни; 5 лв./учащи и пенсионери.
- Архитектурно-парков комплекс Двореца
- Ретро музей -15лв./възрастни; 10лв./учащи и пенсионери.
Доплащане за:
- Единична стая- 30 лв.
- Предни седалки първи ред - 15 лв/човек
- Предни седалки втори/трети ред, първа седалка зад втора врата - 10 лв/човек
Дата | Отпътуване от Свиленград | Отпътуване от Любимец | Отпътуване от Харманли | Отпътуване от Хасково и Димитровград |
13.05.2023 - 14.05.2023 | 130 лв. | 128 лв. | 125 лв. | 120 лв. |
29.07.2023 - 30.07.2023 | 130 лв. | 128 лв. | 125 лв. | 120 лв. |